Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısının konulabilmesi için üç önemli nokta vardır:

  • Belirtiler 7 yaştan önce başlamış olmalı.
  • Kalıcı ve sürekli olmalı, en az 6 aydır görülmeli.
  • Birden fazla ortamda gözlemlenmeli (okul, ev, )

Dikkat eksikliği, bireyin bir odak üzerindeki dikkatinin süresinin ve yoğunluğunun yaşıtlarına kıyasla gözlemlenebilir şekilde düşük olması olarak tanımlanabilir. Birey mevcut dikkatini belirli bir noktaya toplamakta zorlanır, topladığında dikkati kolayca ve kısa sürede dağılabilir. Çevreden gelen yeni uyaranlar hemen dikkati dağıtabilir ve dikkat çok hızlı yeni uyarana geçebilir. Bu sebeple çocuk belli bir işle uzun süre uğraşmakta sıkıntı yaşar, uğraşmakta olduğu işte sıkça hatalar yapar, işlerini bitirmekte zorlanır, organize olmakta sıkıntılar yaşar ve yoğun ve uzun dikkat gereken işlerden kaçınır. Özellikle keyif almadığı konularda dikkatini sürdürmekte zorluk çeker.

Aşırı hareketlilik (hiperaktivite) ise bireyin kronolojik yaşına ve gelişim seviyesine uygun olmayacak biçimde hareketli bir halde olmasıdır.

Yerinde oturamama, oturulsa bile sakinleşememe, sürekli hareket halinde olma, sürekli konuşma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bu belirtilere genellikle dürtüsellik de eşlik eder. Çocuk, isteklerini ertelemek, beklemek, çevre koşullarına göre davranmak gibi konularda uygun davranışı sergilemekte zorluk yaşar. Tedavi süreci ilaç desteği ve psikoterapi ile birlikte sürdürülmelidir. İlaç desteğinin yanında ailenin bilgilendirilmesi, çocuk ile terapi sürecinin planlanması ve çocuğun akademik başarısı bağlamında öğretmeniyle işbirliği içerisinde çalışılması önemli bir yere sahiptir. Ayrıca özel eğitim ihtiyacı olan çocukların da gerekli yönlendirilmeler yapılarak uzman eğiticiler tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde okul başarısında düşüşler, uyum problemleri, dışlanma, davranış bozuklukları gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda çocukları sosyal beceri kazandıracak ve akran ilişkilerini kuvvetlendirecek grup etkinliklerine yönlendirmek iyi bir seçenek olacaktır.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.gizemgokkaya.com/wp-content/uploads/2020/08/areas-of-psychology.jpg);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: scroll;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 250px;}